Hamzah Abu Samah

Politician

1924 – 2012

35 Views

Who was Hamzah Abu Samah?

Hamzah Abu Samah was a Malaysian politician and athlete who served as President of Asian Football Confederation from 9 December 1978 to 1 August 1994.

Samah was educated at Malay College Kuala Kangsar. He went on to study law at Gray's Inn in England. He became a Member of Parliament representing Raub and Temerloh in Dewan Rakyat, Malaysia's parliament.

Additionally he was Minister of Sports and Youth from 22 April 1971 to 1 May 1973 in the Cabinet of Prime Minister Tun Abdul Razak. He was defence minister from 1973-1980 and Trade and Industry Minister from 1974-1980. In 1980 he stepped down after having a coronary bypass operation.

He was a member of IOC from 1978 to 2004 and was a Honorary Member until his death.

He died on 4 September 2012 in Kuala Lumpur. He was 88 years old. His body was buried in Makam Pahlawan near Masjid Negara, Kuala Lumpur.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jan 5, 1924
Kuala Lipis
Nationality
  • Malaysia
Died
Sep 5, 2012
Kuala Lumpur

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Hamzah Abu Samah." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 17 May 2022. <https://www.biographies.net/biography/hamzah-abu-samah/m/0gmdd3l>.

Discuss this Hamzah Abu Samah biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net