Marek Szurawski biography

Marek Szurawski

Musical Artist

1948 –

39 Views

Who is Marek Szurawski?

Marek Szurawskipolski dziennikarz, żeglarz i marynista, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek grupy szantowej Stare Dzwony.

Marek Szurawski nosił pierwotnie nazwisko Siurawski w wyniku błędnie wpisanych danych urodzenia. W wyniku odkrycia przez niego rodzinnych dokumentów świadczących o poprzedniej pisowni nazwiska, zmienił je kilka lat temu na obecne brzmienie.

Marek Szurawski jest autorem i tłumaczem na język polski wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej. Jest również autorem książki o tematyce szantowej, opisującej nie tylko historię szant, ale i sposób ich wykonywania, pt. Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców, wyd. Glob, 1990, napisanej jeszcze pod nazwiskiem Siurawski, zwanej powszechnie w polskim środowisku szantowym Biblią Siurawskiego.

Szurawski jest także tłumaczem kilku książek o tematyce związanej z pamięcią i szybkim uczeniem się. Jest autorem książek:

Marek Siurawski: Szanty i szantymeni: pieśni i ludzie z wielkich żaglowców. Gliwice: Glob, 1990. ISBN 83-7007-268-2.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jun 3, 1948
Also known as
  • Szurawski, Marek

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Marek Szurawski." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2021. Web. 25 Jul 2021. <https://www.biographies.net/biography/marek-szurawski/m/0fqx0_l>.

Discuss this Marek Szurawski biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net