Semahat Arsel

Businessperson, Organization founder

1928 –

8

Who is Semahat Arsel?

Semahat Arsel, Vehbi Koç'un kızı ve Koç Holding yönetim kurulu üyesidir.

Semahat Arsel, Vehbi Koç ve Sadberk Hanım'ın en büyük çocuğudur. Amerikan Kız Koleji'nden mezun olmuştur. 1956 yılında Nusret Arsel ile evlenmiştir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Semahat Arsel, 1964 - 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Daha sonraki yıllarda TURYAT ve SANERC'in başkanlığını yaptı. Bu görevlerini halen sürdürmekte olan Arsel, aynı zamanda Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu başkanıdır.2012 vergi rekortmeni olmuştur.

Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusudur. Kuruluşunda Amerikan Hastanesi bünyesinde yer alan SANERC, 2004 tarihinde Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’na bağlanmıştır.

Mart 2013 itibariyle Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre, 3,2 milyar dolar servetiyle Türkiye'nin 2. dünyanın ise 423. zengin ismidir.

Semahat Arsel ayrıca TEGV'in de kurucu üyelerindendir.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
1928
Ankara
Parents
Siblings
Nationality
  • Turkey
Profession

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Semahat Arsel." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 7 Oct. 2022. <https://www.biographies.net/biography/semahat-arsel/m/0v0hr4q>.

Discuss this Semahat Arsel biography with the community:

0 Comments

    Browse Biographies.net