Urs Wüthrich

Politician

1954 –

93 Views

Who is Urs Wüthrich?

Urs Wüthrich-Pelloli ist ein Schweizer Politiker. Er gehört seit 2003 dem basellandschaftlichen Regierungsrat an und steht der Bildungs-, Kultur- und Sportdirektion vor. Vom 1.Juli 2013 bis 30.Juni 2014 ist er auch Präsident des Regierungsrates.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
1954
Nationality
  • Switzerland

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Urs Wüthrich." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 26 Jan. 2022. <https://www.biographies.net/biography/urs-w%C3%BCthrich/m/0cgkqtp>.

Discuss this Urs Wüthrich biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net