Valery Shevchuk

Award Winner

1939 –

98

Who is Valery Shevchuk?

Valerij Oleksandrovyč Ševčuk je současný ukrajinský prozaik. Narodil se v Žytomyru na Volyni, vystudoval historii v Kyjevě, kde také pracoval jako archivář.

Těžiště jeho tvorby tvoří jednak psychologizující romány ze současného prostředí, jednak díla navazující na literaturu Kyjevské Rusi; z nichž nejznámější je román На полі смиренному; toto dílo bylo zatím jako jediné přeloženo do češtiny pod titulem Příbytek pokory aneb Nový synaxář kyjevský sepsaný hříšným Simeonem, mnichem svatého kláštera Pečerského. V něm se autor inspiroval tzv. Kyjevopečerským paterikem ze 13. století a prostřednictvím postavy mnicha Simeona vypráví ve dvanácti kapitolách o dvanácti dávných řeholnících, současnících letopisce Nestora, přičemž osoba vypravěčova se děje rovněž účastní a je pojítkem jeho jednotlivých epizod. Dějištěm je kyjevský jeskynní klášter, dnes známý jako Kyjevskopečerská lávra. Literární teoretička Daniela Hodrová spatřuje v románu příbuznost s Ecovým dílem Jméno růže.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Aug 20, 1939
Zhytomyr
Also known as
  • Valeriy Shevchuk
Nationality
  • Ukraine
Profession
Education
  • Kiev University
    Philology
    (1958 - )
  • History

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Valery Shevchuk." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 28 Jun 2022. <https://www.biographies.net/biography/valery-shevchuk/m/0w0f0wz>.

Discuss this Valery Shevchuk biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net