André Rouvoet

Politician

1962 –

91 Views

Who is André Rouvoet?

André Rouvoet is a former Dutch politician of the ChristianUnion. First as a member of the RPF until the party merged with the Reformed Political League to form the ChristianUnion. He served as a Member of the House of Representatives from 17 May 1994 until 22 February 2007. When the ChristianUnion party leader Kars Veling retired, Rouvoet unexpectedly became the new party leader and the Parliamentary leader in the House of Representatives serving from 12 November 2002 until 22 February 2007. On that day, he became Minister of Youth and Family and Deputy Prime Minister serving from 22 February 2007 until 14 October 2010 in the Fourth Balkenende cabinet. He returned to the House of Representatives on 17 June 2010 and again as parliamentary leader. On 29 April 2011 he announced his retired from politics. He was succeeded as party leader and parliamentary leader by Arie Slob.

He was the party leader of the ChristianUnion from 9 November 2002 until 28 April 2011.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jan 4, 1962
Hilversum
Also known as
  • Andre Rouvoet
Spouses
Religion
  • Christian Reformed Churches
Nationality
  • Netherlands
Profession
Education
  • VU University Amsterdam
Lived in
  • Hilversum
  • Woerden

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"André Rouvoet." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2021. Web. 25 Oct. 2021. <https://www.biographies.net/people/en/andre_rouvoet>.

Discuss this André Rouvoet biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net