G. S. Bali

Politician

1954 –

82

Who is G. S. Bali?

Gurmukh Singh Bali is the current MLA from Nagrota Bagwan, Himachal Pradesh. He was born on 27 July 1954 at Kangra. He has Diploma in Mechanical Engineering. He got married on 20 June 1977.

He is Founder president of Himachal Nagrik Sudhar Sabha. Plus, he was Vice Chairman and later Chairman of Himachal Social Bodies Federation. He was the Convener of Indian National Congress Vichar Manch from 1990 to 1997. He was the President of Congress Seva Dal from 1995 to 1998. He was also the Joint Secretary of Himachal Pradesh Congress Committee from 1993 to 1998.

He got elected to Himachal Pradesh Vidhan Sabha first ever in 1998 and then again in March 2003 and was appointed as the Cabinet Minister for Transport on March 6, 2003.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jul 27, 1954
Kangra, Himachal Pradesh
Religion
  • Hinduism
Nationality
  • India
Profession
Lived in
  • Himachal Pradesh
  • Kangra, Himachal Pradesh

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"G. S. Bali." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 1 Dec. 2022. <https://www.biographies.net/people/en/g_s_bali>.

Discuss this G. S. Bali biography with the community:

0 Comments

    Browse Biographies.net