Kees van der Staaij

Politician

1968 –

95 Views

Who is Kees van der Staaij?

Cornelis Gerrit "Kees" van der Staaij born 12 September 1968 is a Dutch politician of the Reformed Political Party. He has been an MP since 19 May 1998 and focuses on matters of general affairs, judiciary, home affairs, Kingdom relations, foreign affairs, the European Union, development aid, the Dutch defense, public health, welfare, sports, immigration and political asylum.

He has also been Party leader since 27 March 2010 and Parliamentary group leader in the House of Representatives since 10 May 2010.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Sep 12, 1968
Vlaardingen
Also known as
  • Cornelis Gerrit van der Staaij
Nationality
  • Netherlands
Profession
Education
  • Leiden University
Lived in
  • Benthuizen

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Kees van der Staaij." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 27 May 2022. <https://www.biographies.net/people/en/kees_van_der_staaij>.

Discuss this Kees van der Staaij biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net