Piet Hein Donner

Politician

1948 –

29

Who is Piet Hein Donner?

Jan Pieter Hendrik "Piet Hein" Donner is a Dutch politician of the Christian Democratic Appeal. He is the Vice President of the Council of State since February 1, 2012. He previously served as a Member of the Council of State from December 22, 1997 until July 22, 2002. He became Minister of Justice serving from July 22, 2002 until September 21, 2006 in the Cabinets Balkenende I, II and III. He and Minister of Housing, Spatial Planning and the Environment Sybilla Dekker resigned in the wake of a Dutch Safety Board enquiry into a fire at a cell block near Schiphol Airport. He then became a Member of the House of Representatives, serving from November 30, 2006 until February 22, 2007 when he became Minister of Social Affairs and Employment in the Cabinet Balkenende IV, serving until October 14, 2010 when he became Minister of the Interior and Kingdom Relations in the Cabinet Rutte I. He resigned on December 16, 2011 after he was elected the new Vice President of the Council of State succeeding Herman Tjeenk Willink, he was replaced as Minister of the Interior and Kingdom Relations by fellow Christian Democratic Appeal party member Liesbeth Spies.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Oct 20, 1948
Amsterdam
Also known as
  • Jan Pieter Hendrik Donner
  • De Don
  • De Don feat. Meester G.
  • Don, De
Religion
  • Protestant Church in the Netherlands
Nationality
  • Netherlands
Profession
Education
  • Vrije Universiteit
  • University of Michigan
Lived in
  • Amsterdam
  • The Hague

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Piet Hein Donner." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 29 Jun 2022. <https://www.biographies.net/people/en/piet_hein_donner>.

Discuss this Piet Hein Donner biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net