René Audet

Religious Leader

1920 – 2011

74

Who was René Audet?

René Audet was a Canadian bishop of the Roman Catholic Church.

Audet was born in Montreal, Quebec and ordained a priest May 30, 1948. He was appointed Auxiliary archbishop of the Archdiocese of Ottawa as well as Titular bishop of Chonochora on May 21, 1963 and ordained on July 31, 1963. On January 3, 1968 he was appointed bishop of the Diocese of Joliette. He resigned from that position on October 31, 1990.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jan 18, 1920
Montreal
Religion
  • Catholicism
Nationality
  • Canada
Died
Jun 12, 2011

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"René Audet." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 10 Aug. 2022. <https://www.biographies.net/people/en/rene_audet>.

Discuss this René Audet biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net