Albert Pintat

Politician

1943 –

65 Views

Who is Albert Pintat?

Albert Pintat Santolària was the head of government of Andorra from 27 May 2005 to 5 June 2009.

Pintat graduated from the University of Fribourg in Switzerland in 1967, majoring in economics.

He is a member of the Liberal Party of Andorra and was the foreign minister of Andorra from 1997 to 2001. He also served as Ambassador to the European Union and to Switzerland and the United Kingdom.

He held the position of head of government since being appointed by the General Council on 27 May 2005 until 5 June 2009.

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Albert Pintat." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2020. Web. 5 Apr. 2020. <https://www.biographies.net/people/en/albert_pintat>.


Discuss this Albert Pintat biography with the community:


We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jun 23, 1943
Sant Julià de Lòria
Also known as
  • 阿尔韦特·平塔特
  • Пинтат Сантолария, Альберт
Nationality
  • Andorra
Profession
Education
  • University of Fribourg

Submitted
on July 23, 2013