Camille Decoppet

Politician

1862 – 1925

 Credit »
27

Who was Camille Decoppet?

Camille Decoppet was a Swiss politician and member of the Swiss Federal Council.

He was elected to the Federal Council on July 17, 1912 and handed over office on December 31, 1919. He was affiliated to the Free Democratic Party.

During his office time he held the following departments:

⁕Department of Home Affairs

⁕Department of Justice and Police

⁕Military Department

He was President of the Confederation in 1916.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jun 4, 1862
Suscévaz
Nationality
  • Switzerland
Died
Jan 14, 1925
Bern

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Camille Decoppet." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2023. Web. 27 Jan. 2023. <https://www.biographies.net/people/en/camille_decoppet>.

Discuss this Camille Decoppet biography with the community:

0 Comments

    Browse Biographies.net