Dzintars Jaundžeikars

Politician, Person

1956 –

 Credit »
23

Who is Dzintars Jaundžeikars?

Dzintars Jaundžeikars is a Latvian politician. He is a member of the LPP/LC and a deputy of the 9th Saeima. He began his current term in parliament on 16 November 2006. Jaundžeikars was Minister of the Interior of Latvia from 3 November 2005 to 7 November 2006.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Feb 14, 1956
Soviet Union
Nationality
  • Latvia
Profession

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Dzintars Jaundžeikars." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2024. Web. 21 Jul 2024. <https://www.biographies.net/people/en/dzintars_jaundzeikars>.

Discuss this Dzintars Jaundžeikars biography with the community:

0 Comments

    Our awesome collection of

    Promoted Bios

    »

    Browse Biographies.net