Pamela Wallin

Politician

1953 –

88 Views

Who is Pamela Wallin?

Pamela Wallin, OC, SOM is a Canadian former television journalist and diplomat. On January 2, 2009, she was appointed to the Canadian Senate, where she sat as a Conservative until May 17, 2013 when she decided to leave the caucus until an audit into her expense claims was complete. On November 5, 2013 the Senate voted to suspend Wallin without pay for two years for alleged theft from the public purse.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Apr 10, 1953
Wadena
Also known as
  • Pamela D. Wallin
Spouses
Nationality
  • Canada
Profession
Education
  • Bachelor of Arts, University of Regina
    Political Science
    ( - 1973)
  • Psychology
Lived in
  • Saskatchewan

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"Pamela Wallin." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2022. Web. 28 Jan. 2022. <https://www.biographies.net/people/en/pamela_wallin>.

Discuss this Pamela Wallin biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net