R S Gavai

Politician

1929 –

75 Views

Who is R S Gavai?

Ramkrishnan Suryabhan Gavai is an Indian politician and a former Governor of Kerala from 10 July 2008 to 25 August 2011. He was previously Governor of Bihar from 2006 to 2008.

An agriculturist by profession and an avid wrestler, Gavai is from the state of Maharashtra. From 1964 to 1994, he was a member of the Maharashtra Legislative Council; during that time, he was Deputy Chairman of the Legislative Council from 1968 to 1978, Chairman from 1978 to 1984, and Leader of the Opposition of the Legislative Council from 1986 to 1988.

In 1998, Gavai was elected to the 12th Lok Sabha from Amravati, and in June 2006 he became Governor of Bihar. He was the acting Governor of Sikkim from 13 July 2006 to 12 August 2006. On June 26, 2008, Gavai was instead appointed as Governor of Kerala, switching posts with Kerala Governor R. L. Bhatia. He was sworn in as Governor of Kerala on July 10, 2008.

Gavai is a recipient of the Kusta Mitra Award, as well as the National Integration awards for peace and harmony.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Oct 30, 1929
Maharashtra
Lived in
  • Maharashtra
  • Bihar

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"R S Gavai." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2021. Web. 24 Oct. 2021. <https://www.biographies.net/people/en/r_k_gavai>.

Discuss this R S Gavai biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net