V. N. Navaratnam

Politician

1929 – 1991

72 Views

Who was V. N. Navaratnam?

V. N. Navaratnam was a Sri Lankan Tamil politician and Member of Parliament.

Navaratnam represented the Chavakacheri constituency in the Sri Lankan Parliament between April 1956 and July 1983, for the Federal Party at first and then the Tamil United Liberation Front.

He resigned from Parliament on 21 July 1983 and left Sri Lanka after the Black July anti-Tamil riots. He lived in the United Kingdom for a while before moving to Canada. He practiced law in all three countries.

Mr .Navaratnam has 4 children, Sri Namachchivaya, Sri Vallipuranandan, Maiteryi and Sri Shanmuganandan and 2 grand children Krishna Navaratnam and Anura Namachchivaya.

We need you!

Help us build the largest biographies collection on the web!

Born
Jun 5, 1929
Chavakachcheri
Religion
  • Hindu
Nationality
  • Sri Lanka
Profession
Education
  • Jaffna Central College
  • Sri Lanka Law College
Died
Jan 29, 1991
Toronto

Submitted
on July 23, 2013

Citation

Use the citation below to add to a bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"V. N. Navaratnam." Biographies.net. STANDS4 LLC, 2021. Web. 21 Oct. 2021. <https://www.biographies.net/people/en/v_n_navaratnam>.

Discuss this V. N. Navaratnam biography with the community:

0 Comments


    Browse Biographies.net